


Teodor Bolduan
- Start: 2018-10-19 10:52
Urodziłem się 11 stycznia 1902 roku w Kościerzynie w rodzinie kupca. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjąłem pracę, kończąc jednocześnie trzyletnią dokształcającą szkołę zawodową. Następnie przeniosłem się do Torunia, gdzie pracowałem w sklepie żelaznym Leona Czempisza od 1 kwietnia 1919 roku do 8 lutego 1920 roku.
Po odbyciu służby wojskowej w Grudziądzu wróciłem do Kościerzyny i od 1 marca 1921 roku rozpocząłem pracę (jako pracownik kontraktowy) w starostwie. W tym też czasie jako ekstern zdobyłem maturę. W listopadzie 1932 roku objąłem urząd wicestarosty morskiego w Wejherowie. 17 kwietnia 1934 roku zatwierdzono mnie na stanowisko zawodowego burmistrza Wejherowa. W tym czasie pełniłem również funkcję sekretarza Związku Miast Polskich oraz byłem członkiem Polskiego Związku Zachodniego.
Jako gospodarz miasta Wejherowa zadbałem o jego infrastrukturę, o czym świadczą fakty:
*budowa basenu kąpielowego ze zmienną wodą,
*budowa kortów tenisowych,
*powstanie Teatru Kaszubskiego,
*rozbudowanie sieci wodociągowo- kanalizacyjnej,
*brukowanie ulic i wykładanie chodników płytami,
*wybudowanie fabryki kafli, które przeznaczone były przede wszystkim dla rozbudowującej się Gdyni.
Jako burmistrz Wejherowa kierowałem się zawsze dobrem jego mieszkańców. Zadbałem o godziwą egzystencję bezrobotnych organizując dla nich szeroki front robót publicznych. Niezamożnym mieszkańcom Wejherowa, poprzez wprowadzenie dogodnego systemu pożyczek, umożliwiłem zakup działek pod budowę domków jednorodzinnych, z których wkrótce powstała dzielnica Wejherowa - Śmiechowo.
2 września 1939 roku zostałem aresztowany, następnie osadzony w budynku gestapo w Gdyni
i zmaltretowany za dumne przyznanie się do tego, że jestem Polakiem.
Teodor Bolduan oddany do dyspozycji Niemców wejherowskich, zginął rozstrzelany w lesie nad szosą szemudzką w połowie października 1939 roku, w wieku 37 lat.
W 1946 roku ekshumowano odnalezione zwłoki Teodora Bolduana i złożono na cmentarzu w rodzinnej Kościerzynie.
Uwaga! Pamięć burmistrza - patrioty, człowieka prawego, bohatera uczczono nadając jednej z ulic miasta jego imię, a w miejscu zamordowania wzniesiono obelisk. 27 października 1984 roku nadano Szkole Podstawowej nr 11 imię Teodora Bolduana.
ZAPRASZAMY NA WYSTAWĘ W RAMACH PROJEKTU „OBLICZA NIEPODLEGŁEJ”
CZAS WYSTAWY: 19.10 – 16.11.2018 r.
MIEJSCE: FILHARMONIA KASZUBSKA
Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Oblicza Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.