



„Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się! - WYSTAWA
- Start: 2019-01-17 10:30
- Miejscowość: Wejherowo
- Miejsce: Galeria
- Adres: Sobieskiego 255
- Bilety: Wstęp wolny.
Interdyscyplinarna wystawa poświęcona secesji w architekturze i sztuce. Osoby odwiedzające wystawę będą mogły między innymi podziwiać świetliki charakterystyczne da okresu secesji, sztukaterie z ornamentyką tego okresu.
Podczas wystawy m.in.:
- efekty pracy uczestników warsztatów tworzenia sztukaterii gipsowej
- efekty pracy uczestników warsztatów wykonywania witraży techniką Tiffany-ego
- sztukaterie udostępnione przez Pracownię Sztukatorską "DEKOR SZTUK"
- witraże udostępnienie przez AR-Projekt Robert Wiedrycki
- fotografie – efekty poszukiwań secesji w Wejherowie przez grupę Secesyjnych Obserwatorów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera i I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Grupa działała pod kierunkiem pani Marii Różańskiej i Pana Juliusza Żełudkowskiego.
- fotografie witraży secesyjnych pani Marii Różańskiej.
Projekt „Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się!
Głównym celem projektu jest kształtowanie wiedzy na temat okresu secesji w sztuce zachęcając do poszukiwań w materiałach źródłowych oraz pobudzając twórczość inspirowaną secesją.
Secesja przedstawia żywiołowy rozwój i nieoczekiwanie szybki schyłek jednego z najbarwniejszych oraz najbardziej ekstrawaganckich stylów w historii sztuki rozwijający się w na przełomie XIX i XX wieku. Miała różne oblicza, zawładnęła malarstwem, rzeźbą i architekturą po meble, ceramikę, biżuterię, ubiory i tkaniny, nobilitując tym samym sztuki stosowane i zdobnictwo. Jej oddziaływanie odczuwamy do dziś w towarzyszącej nam architekturze i grafice, a coraz częściej również motywy okresu secesji wykorzystywane są w terapii, co podkreśla ich wyjątkowość.
Okres ten wywarł znaczącą rolę w obecnym wyglądzie wielu miast. Bogate zdobienia charakterystyczne dla stylu w tym m.in. płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, nadal zauważalne są m.in. na fasadach budynków, drzwiach, świetlikach.